TISKOVÁ ZPRÁVA – Centrální opravování slohů – neprůhlednost, problémová kritéria a chybovost

Centrální opravování slohů – neprůhlednost, problémová kritéria a chybovost

 

Letos potřetí opravili slohy maturantů centrální hodnotitelé Cermatu. Opět je to spojeno s problémy a otázkami:

  1. Studenti dostávají slohy zhruba dva dny před ústní zkouškou (o jeden den dříve než loni).
  2. Obdrží bodové hodnocení a ke každému kritériu i věty okopírovanou z hodnotící tabulky. Nevědí, za co jim byly v jednotlivých kritériích strženy body. Mnohdy to nevědí ani jejich češtináři.
  3. Centrální hodnotitelé si poznámky o jednotlivých pracích nechávají pro sebe a po ukončení odvolacích řízení je mohou zničit. Pokud se tedy student neodvolá, nedozví se, jaké chyby udělal.
  4. Ředitel Cermatu, Jiří Zíka, vidí za špatně opravenými slohy chybu lidského faktoru. SUČJL se domnívá, že chyba je v systému, především v jeho neprůhlednosti a mírně subjektivních kritériích, na nichž je založen.
  5. Problémy jsou především s kritérii 1A i B (téma, útvar), ale i s 2B a 3B (lexikum, soudržnost textu – toto kritérium je zčásti obsaženo už v kritériu 1B). Systém byl tvořen podle zastaralé teorie funkčních stylů.
  6. Opět evidujeme žádosti o přeopravení maturitních slohů. V některých případech se naše hodnocení výrazně rozchází s hodnocením centrálních hodnotitelů. Doporučujeme proto studentům, kteří mají pochybnosti, aby se odvolali.
  7. SUČJL dlouhodobě navrhuje, aby si stát ponechal testy obohacené o otevřenou úlohu – jasný krátký strukturovaný útvar, opravovaný centrálně.

Zadávání i opravování písemných prací a ústní zkoušení z čjl by mělo být vráceno do kompetence škol.

 

Lenka Dohnalová, předsedkyně SUČJL, 736221840
Veronika Valíková, TM SUČJL, 724843356
22. 5. 2018


celá tisková zpráva ve formátu .doc (dokument Word) ke stažení zde.